Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 15%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorpheniramine Maleate 1mg + Phenylephrine 2.5mg
You searched
Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml
Progressive Life Care
Pack of 15 ml
₹39.00
₹2.60 / ml
Lower-priced equivalent
Scott Edil Pharmacia Ltd.
Pack of 15 ml
₹33.00MRP
₹2.20 / ml | 15% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml | Tricold Oral Drops |
| Chlorpheniramine Maleate 1mg + Phenylephrine 2.5mg | Chlorpheniramine Maleate 1mg + Phenylephrine 2.5mg |
| Progressive Life Care | Scott Edil Pharmacia Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 15 ml |
| ₹2.60 / ml | ₹2.20 / mlSave 15% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Tricold Oral Drops at ₹2.20 per ml against ₹2.60, 15% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nasoclear Cold AF 1/2.5mg Oral Drop 15mlZydus Cadila₹4.66/ml · ₹69.90 for 15
Alex Pineapple 1/2.5mg Oral Drop 15mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹5.44/ml · ₹81.56 for 15
Solvin Cold AF 1/2.5mg Oral Drops 15mlIpca Laboratories Ltd.₹6.42/ml · ₹96.33 for 15- Wikoryl Af1 Drop 15mlAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹6.13/ml · ₹91.88 for 15
Hatric 2 Oral DropsAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹3.80/ml · ₹57.00 for 15
Maxtra HS 1/2.5mg Oral Drop 15mlZuventus Healthcare Ltd.₹5.94/ml · ₹89.05 for 15- Fosfit AF Oral DropsCubit Healthcare₹3.63/ml · ₹54.50 for 15
- Zebcold Oral DropsMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹3.67/ml · ₹55.00 for 15
- Tricold Oral DropsScott Edil Pharmacia Ltd.₹2.20/ml · ₹33.00 for 15
Sinarest AF Paediatric 1/2.5mg Oral Drops 15mlCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.79/ml · ₹86.89 for 15
More about Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml?
What does Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml contain?
What is Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml used for?
Does Amotive 1/2.5mg Oral Drops 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹33.00
15% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.