Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 54%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 7.5mg
You searched
Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml
Gladcare Formulations Pvt. Ltd.
Pack of 15 ml
₹35.90
₹2.39 / ml
Lower-priced equivalent
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 15 ml
₹16.50MRP
₹1.10 / ml | 54% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml | Cuflift 7.5mg Oral Drops |
| Ambroxol 7.5mg | Ambroxol 7.5mg |
| Gladcare Formulations Pvt. Ltd. | Leeford Healthcare Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 15 ml |
| ₹2.39 / ml | ₹1.10 / mlSave 54% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Cuflift 7.5mg Oral Drops at ₹1.10 per ml against ₹2.39, 54% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Amrox 7.5mg Oral Drop 15mlLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹4.00/ml · ₹60.00 for 15
Mucolite 7.5mg Drops 15mlDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹3.10/ml · ₹46.47 for 15- Ambrocon 7.5mg Oral Drops 15mlIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.00/ml · ₹44.95 for 15
Ambrodil 7.5mg Drop 15mlAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.97/ml · ₹44.53 for 15- Ombro 7.5mg Oral DropsMedcure Pharma₹1.80/ml · ₹54.00 for 30
- Ambril Drop 15mlManeesh Pharmaceuticals Ltd.₹0.87/ml · ₹13.00 for 15
- Kufril A DropMed Manor Organics Pvt. Ltd.₹1.17/ml · ₹17.53 for 15
Kofarest 7.5mg Drop 15mlCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.01/ml · ₹60.08 for 15
Coscoril Oral DropsBiological E Ltd.₹1.95/ml · ₹29.28 for 15- Salphyllin 7.5mg Oral Drops 15mlPharmasynth Formulations Ltd.₹4.35/ml · ₹65.30 for 15
More about Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml?
What does Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml contain?
What is Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml used for?
Does Ambgla 7.5mg Oral Drop 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹16.50
54% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.