Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
Eris Lifesciences Ltd.
₹375.00MRP(₹125.00 per ml)
Pack of 3 ml
What is inside
- Human insulin100IU
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) contains Human insulin 100IU. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Ctrapid Novolet 100 IU/ml (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Abbott Healthcare Pvt. Ltd.₹77.33/ml · ₹232.00 for 3
Lupisulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Lupin Ltd.₹135.00/ml · ₹405.00 for 3- New Glarzen (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) 1sWockhardt Ltd. · +5 more packs₹508.17/ml · ₹1,524.50 for 3
- Xsulin (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Eris Lifesciences Ltd. · +1 more pack₹205.33/ml · ₹616.00 for 3
Insuman Rapid (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Sanofi India Ltd.₹122.33/ml · ₹367.00 for 3
Equisulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹88.96/ml · ₹266.88 for 3
Insugen R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Biocon · +1 more pack₹94.80/ml · ₹284.40 for 3- Insutrend R Refill 100IU Injection 5X3mlAnthem Bio Pharma₹108.33/ml · ₹1,625.00 for 15
- Humaject (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. · +3 more packs₹455.00/ml · ₹1,365.00 for 3
Actrapid 100 IU/ml Flexpen 3mlNovo Nordisk India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹208.93/ml · ₹626.78 for 3
More about Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
About
Uses
Questions people ask
What does Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) contain?
What is Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) used for?
Does Xsulin R (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.