Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 55%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorhexidine Gluconate 0.002% w/v
You searched
Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml
Micro Labs Ltd.
Pack of 100 ml
₹105.00
₹1.05 / ml
Lower-priced equivalent
Med Manor Organics Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹46.66MRP
₹0.47 / ml | 55% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml | Rinzin 0.20% Mouth Wash |
| Chlorhexidine Gluconate 0.002% w/v | Chlorhexidine Gluconate 0.002% w/v |
| Micro Labs Ltd. | Med Manor Organics Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.05 / ml | ₹0.47 / mlSave 55% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Rinzin 0.20% Mouth Wash at ₹0.47 per ml against ₹1.05, 55% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Rexidin SRS 0.002% Mouth Wash 75mlIndoco Remedies Ltd. · +1 more pack₹1.24/ml · ₹92.63 for 75- Rinzin 0.20% Mouth WashMed Manor Organics Pvt. Ltd.₹0.47/ml · ₹46.66 for 100
- Washon Mouth WashFitwel Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.63/ml · ₹95.00 for 150
- Glyphwash Mouth WashGlobus Remedies Ltd.₹0.49/ml · ₹49.00 for 100
- Hexiclo 0.2% Mouth WashSunways India Pvt. Ltd.₹0.19/ml · ₹28.57 for 150
- Hexidale Mouth WashDales Laboratories Pvt. Ltd.₹0.55/ml · ₹55.00 for 100
- Hexiklin 0.2% Mouth WashSimpson Brawn Pharmaceuticals₹0.58/ml · ₹58.00 for 100
More about Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml?
What does Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml contain?
What is Nitra Hex 0.002% Mouth Wash 100ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹46.66
55% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.