Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 10%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Drotaverine 20mg
You searched
Dorinta 20mg Injection 2ml
Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 2 ml
₹25.75
₹12.88 / ml
Lower-priced equivalent
Man Serve Pharma
Pack of 2 ml
₹23.00MRP
₹11.50 / ml | 10% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dorinta 20mg Injection 2ml | R Dot 20mg Injection |
| Drotaverine 20mg | Drotaverine 20mg |
| Intas Pharmaceuticals Ltd. | Man Serve Pharma |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹12.88 / ml | ₹11.50 / mlSave 10% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dorinta 20mg Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is R Dot 20mg Injection at ₹11.50 per ml against ₹12.88, 10% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Drotanic InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹6.19/ml · ₹12.38 for 2
- Droziver InjectionLeeford Healthcare Ltd.₹10.00/ml · ₹20.00 for 2
- Drotacad 20mg InjectionCadila Healthcare Ltd.₹8.50/ml · ₹17.00 for 2
- Drotamet 20mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹14.75/ml · ₹29.50 for 2
- Drotagen 20mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹9.75/ml · ₹19.50 for 2
- Ditim 20mg Injection 2mlBiochem Pharmaceutical Industries₹16.93/ml · ₹33.85 for 2
- Dynamet 20mg InjectionCubit Healthcare₹13.00/ml · ₹26.00 for 2
- Verin 20mg InjectionCorona Remedies Pvt. Ltd.₹7.50/ml · ₹15.00 for 2
- Drobel 20mg InjectionBlubell Pharma₹12.50/ml · ₹25.00 for 2
- Elspas D 20mg InjectionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹9.00/ml · ₹18.00 for 2
More about Dorinta 20mg Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dorinta 20mg Injection 2ml?
What does Dorinta 20mg Injection 2ml contain?
What is Dorinta 20mg Injection 2ml used for?
Does Dorinta 20mg Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹23.00
10% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.