Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 78%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ranitidine 50mg
You searched
Gertac Injection 2ml
Zydus Cadila
Pack of 2 ml
₹15.80
₹7.90 / ml
Lower-priced equivalent
Alembic Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 2 ml
₹3.39MRP
₹1.70 / ml | 78% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Gertac Injection 2ml | Monorin 50mg Injection |
| Ranitidine 50mg | Ranitidine 50mg |
| Zydus Cadila | Alembic Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹7.90 / ml | ₹1.70 / mlSave 78% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Gertac Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Monorin 50mg Injection at ₹1.70 per ml against ₹7.90, 78% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Histac 50mg Injection 2mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹2.72/ml · ₹5.44 for 2
- Ranohin 50mg InjectionCipla Ltd.₹2.72/ml · ₹5.44 for 2
- Ranx L 50mg InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹44.96/ml · ₹89.91 for 2
- Ranitidine 50mg Injection 2mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹1.50/ml · ₹3.00 for 2
- R-Loc 50mg Injection 2mlZydus Cadila · +1 more pack₹21.59/ml · ₹43.18 for 2
- Peptac 50mg InjectionDr. Morepen Ltd.₹2.72/ml · ₹5.44 for 2
- Monorin 50mg InjectionAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹1.70/ml · ₹3.39 for 2
- Peploc 50mg InjectionZydus Healthcare Ltd.₹1.58/ml · ₹3.16 for 2
- J B Chemical Rantac 50mg InjectionJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹15.05/ml · ₹30.10 for 2
- Ranalix 50mg InjectionElixir Life Care Pvt. Ltd.₹1.62/ml · ₹3.24 for 2
More about Gertac Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Gertac Injection 2ml?
What does Gertac Injection 2ml contain?
What is Gertac Injection 2ml used for?
Does Gertac Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹3.39
78% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.