Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 35%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Adrenaline 0.005mg + Lidocaine (Lignocaine) 2%
You searched
Lignox Plus adrenline Injection 30ml
Indoco Remedies Ltd.
Pack of 30 ml
₹25.86
₹0.86 / ml
Lower-priced equivalent
Biomedica International
Pack of 30 ml
₹16.80MRP
₹0.56 / ml | 35% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lignox Plus adrenline Injection 30ml | Lignopar Plus Injection |
| Adrenaline 0.005mg + Lidocaine (Lignocaine) 2% | Adrenaline 0.005mg + Lidocaine (Lignocaine) 2% |
| Indoco Remedies Ltd. | Biomedica International |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹0.86 / ml | ₹0.56 / mlSave 35% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lignox Plus adrenline Injection 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lignopar Plus Injection at ₹0.56 per ml against ₹0.86, 35% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lox 2% Adrenaline Injection 30mlNeon Laboratories Ltd.₹1.12/ml · ₹33.63 for 30
Themicaine AD 2%/0.005mg InjectionThemis Medicare Ltd.₹0.88/ml · ₹26.35 for 30- Lignopar Plus InjectionBiomedica International₹0.56/ml · ₹16.80 for 30
- Xylotox InjectionAkme Biotec₹0.92/ml · ₹27.50 for 30
- Elscain InjectionEos Pharmaceuticals India Ltd.₹0.96/ml · ₹28.90 for 30
- Exocaine InjectionIdem Healthcare Pvt. Ltd.₹0.80/ml · ₹24.00 for 30
- Anthacaine A InjectionSwati Spentose Pvt. Ltd.₹1.03/ml · ₹30.75 for 30
- Dentonum InjectionKPH Cosmos Pvt. Ltd.₹0.67/ml · ₹20.00 for 30
More about Lignox Plus adrenline Injection 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lignox Plus adrenline Injection 30ml?
What does Lignox Plus adrenline Injection 30ml contain?
What is Lignox Plus adrenline Injection 30ml used for?
Does Lignox Plus adrenline Injection 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹16.80
35% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.