Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 19%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cadexomer Iodine 1000mg
You searched
Cadomer 1000mg Powder 10gm
J B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 gm
₹342.67
₹34.27 / gm
Lower-priced equivalent
RxFranco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹275.00MRP
₹27.50 / gm | 19% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Cadomer 1000mg Powder 10gm | Idoxine 1000mg Powder 10gm |
| Cadexomer Iodine 1000mg | Cadexomer Iodine 1000mg |
| J B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd. | Franco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹34.27 / gm | ₹27.50 / gmSave 19% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Cadomer 1000mg Powder 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Idoxine 1000mg Powder 10gm at ₹27.50 per gm against ₹34.27, 19% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Izorb 1000mg Powder 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹25.78/gm · ₹257.81 for 10
Idoxine 1000mg Powder 10gmFranco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹27.50/gm · ₹275.00 for 10
More about Cadomer 1000mg Powder 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Cadomer 1000mg Powder 10gm?
What does Cadomer 1000mg Powder 10gm contain?
What is Cadomer 1000mg Powder 10gm used for?
Does Cadomer 1000mg Powder 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹275.00
19% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.