Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.5mg
You searched
Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml
Alembic Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹117.38
₹1.17 / ml
Lower-priced equivalent
Curever Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹80.00MRP
₹0.80 / ml | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml | Coffingo-AMB Syrup |
| Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.5mg | Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.5mg |
| Alembic Pharmaceuticals Ltd. | Curever Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.17 / ml | ₹0.80 / mlSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Coffingo-AMB Syrup at ₹0.80 per ml against ₹1.17, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Rexcof T 15/50/1.5mg Syrup 100mlCipla Ltd. · +2 more packs₹1.02/ml · ₹102.24 for 100
- Amrox 15/50/1.5mg Syrup 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +3 more packs₹1.17/ml · ₹70.00 for 60
New Brozeet Syrup 100mlAlembic Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.37/ml · ₹137.06 for 100- Terfen AM SyrupWockhardt Ltd.₹0.19/ml · ₹18.75 for 100
- Kofarest Plus SyrupCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.78/ml · ₹78.41 for 100
- Coffact Syrup 100mlFitwel Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.97/ml · ₹97.00 for 100
- Astharil-EX SyrupZoic Lifesciences₹0.52/ml · ₹51.90 for 100
- Manex A SyrupMan Serve Pharma · +1 more pack₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
- Hexicof P SyrupBiochemix Healthcare Pvt. Ltd.₹0.62/ml · ₹62.30 for 100
- Tpcof T SyrupTaurus Laboratories Pvt. Ltd.₹0.39/ml · ₹39.30 for 100
More about Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml?
What does Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml contain?
What is Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml used for?
Does Ephedrex Plus Expectorant Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹80.00
31% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.