Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 88%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ketorolac 0.5% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v
You searched
Occumox KT Eye Drop 5ml
Sunways India Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹162.19
₹32.44 / ml
Jan Aushadhi medicine
Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye Drops
PMBJK
Pack of 5 ml
₹18.75MRP
₹3.75 / ml | 88% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Occumox KT Eye Drop 5ml | Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye Drops |
| Ketorolac 0.5% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v | Ketorolac 0.5% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v |
| Sunways India Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹32.44 / ml | ₹3.75 / mlSave 88% |
The Jan Aushadhi equivalent of Occumox KT Eye Drop 5ml is Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye Drops, with the same composition (Ketorolac 0.5% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v): ₹3.75 per ml against ₹32.44, 88% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Moxicip KT Eye Drop 5mlCipla Ltd.₹36.03/ml · ₹180.17 for 5
Moximax KT Eye Drop 10mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹12.60/ml · ₹126.00 for 10- Mofee K Eye DropTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹14.86/ml · ₹74.28 for 5
- Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye DropsPMBJK₹3.75/ml · ₹18.75 for 5
Kerosite MX Eye DropLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹19.00/ml · ₹95.00 for 5- Moxtif-K Eye DropZydus Cadila₹30.20/ml · ₹151.00 for 5
Mahaflox KT Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹32.15/ml · ₹160.74 for 5
Moxigram KT Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹28.50/ml · ₹142.50 for 5- MORMOX-KT EYE DROPDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹32.00/ml · ₹160.00 for 5
- Moxisurge KT Eye Drop 5mlIpca Laboratories Ltd.₹33.56/ml · ₹167.81 for 5
More about Occumox KT Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Occumox KT Eye Drop 5ml?
Is Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye Drops the same as Occumox KT Eye Drop 5ml?
Where can I buy Ketorolac (0.5% W/V) and Moxifloxacin (0.5% W/V) Eye Drops?
What does Occumox KT Eye Drop 5ml contain?
What is Occumox KT Eye Drop 5ml used for?
Does Occumox KT Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹18.75
88% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.