Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 66%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Salicylic Acid 6% w/w
You searched
Salicylix SF 6% Ointment 50gm
Dr. Reddy's Laboratories Ltd.
Pack of 50 gm
₹107.88
₹2.16 / gm
Lower-priced equivalent
Alive Pharmaceutical Pvt. Ltd.
Pack of 25 gm
₹18.22MRP
₹0.73 / gm | 66% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Salicylix SF 6% Ointment 50gm | Benzosil Ointment |
| Salicylic Acid 6% w/w | Salicylic Acid 6% w/w |
| Dr. Reddy's Laboratories Ltd. | Alive Pharmaceutical Pvt. Ltd. |
| Pack of 50 gm | Pack of 25 gm |
| ₹2.16 / gm | ₹0.73 / gmSave 66% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Salicylix SF 6% Ointment 50gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Benzosil Ointment at ₹0.73 per gm against ₹2.16, 66% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Salicylix SF 6 Ointment 30 OintmentDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹3.70/gm · ₹111.00 for 30
- Saliwin 6% OintmentIkon Remedies Pvt. Ltd.₹1.89/gm · ₹56.78 for 30
Dersol 6% Ointment 25gmEast West Pharma₹2.25/gm · ₹56.26 for 25
Salicare 6% Ointment 30gmHealing Pharma India Pvt. Ltd.₹2.09/gm · ₹62.81 for 30- Salitone 6% OintmentNidus Pharma Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹60.00 for 30
- Salso 6% OintmentCanbro Healthcare₹2.77/gm · ₹83.00 for 30
- Salipic 6% OintmentDermocare Laboratories · +1 more pack₹2.17/gm · ₹130.00 for 60
- Salisis 6% OintmentAlive Pharmaceutical Pvt. Ltd. · +1 more pack₹2.67/gm · ₹40.00 for 15
- Ephytol Ointment 15gmPasteur Laboratories Pvt. Ltd.₹2.80/gm · ₹42.00 for 15
- Salicon 6 OintmentConnote Healthcare₹2.60/gm · ₹130.00 for 50
More about Salicylix SF 6% Ointment 50gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Salicylix SF 6% Ointment 50gm?
What does Salicylix SF 6% Ointment 50gm contain?
What is Salicylix SF 6% Ointment 50gm used for?
Does Salicylix SF 6% Ointment 50gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹18.22
66% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.