Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 87%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dicyclomine 10mg + Dimethicone (Simethicone) 40mg
You searched
Colimex Oral Drops 10ml
Wallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹81.00
₹8.10 / ml
Jan Aushadhi medicine
Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral Drops
PMBJK
Pack of 10 ml
₹10.31MRP
₹1.03 / ml | 87% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Colimex Oral Drops 10ml | Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral Drops |
| Dicyclomine 10mg + Dimethicone (Simethicone) 40mg | Dicyclomine 10mg + Dimethicone (Simethicone) 40mg |
| Wallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹8.10 / ml | ₹1.03 / mlSave 87% |
The Jan Aushadhi equivalent of Colimex Oral Drops 10ml is Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral Drops, with the same composition (Dicyclomine 10mg + Dimethicone (Simethicone) 40mg): ₹1.03 per ml against ₹8.10, 87% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Spasfiz 10 mg/40 mg DropSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹2.50/ml · ₹25.00 for 10
Spasmonil 10/40mg Drop 10mlCipla Ltd.₹4.48/ml · ₹44.80 for 10- Dolospas Spas Oral DropsIntas Pharmaceuticals Ltd.₹2.40/ml · ₹24.00 for 10
- Spasmokem 10 mg/40 mg DropAlkem Laboratories Ltd.₹1.50/ml · ₹15.00 for 10
- Nicospas 10/40mg Oral Drops 15mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹1.83/ml · ₹27.45 for 15
- Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral DropsPMBJK₹1.03/ml · ₹10.31 for 10
Joyspas-D Oral DropsLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹5.00/ml · ₹50.00 for 10- Somago Oral DropsZydus Cadila₹3.03/ml · ₹30.25 for 10
- Coliwin NF 10 mg/40 mg DropMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹2.82/ml · ₹42.35 for 15
- Glenpara Spas 10/40mg Oral Drop Pineapple 10mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹5.50/ml · ₹55.00 for 10
More about Colimex Oral Drops 10ml
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Colimex Oral Drops 10ml?
Is Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral Drops the same as Colimex Oral Drops 10ml?
Where can I buy Dicyclomine Hydrochloride 10mg and Simethicone 40mg Oral Drops?
What does Colimex Oral Drops 10ml contain?
Does Colimex Oral Drops 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹10.31
87% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.