Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 1%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefixime 25mg
You searched
C Tax O 25mg Oral Drops 10ml
Zuventus Healthcare Ltd.
Pack of 10 ml
₹80.34
₹8.03 / ml
Lower-priced equivalent
Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹79.00MRP
₹7.90 / ml | 1% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| C Tax O 25mg Oral Drops 10ml | Yepcef 25mg Oral Drop 10ml |
| Cefixime 25mg | Cefixime 25mg |
| Zuventus Healthcare Ltd. | Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹8.03 / ml | ₹7.90 / mlSave 1% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of C Tax O 25mg Oral Drops 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Yepcef 25mg Oral Drop 10ml at ₹7.90 per ml against ₹8.03, 1% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Topcef 25mg Oral DropsTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹4.24/ml · ₹42.35 for 10
Cefitaxe DropLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹7.00/ml · ₹70.00 for 10Cefaclass 25mg Oral Drop 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹7.87/ml · ₹78.65 for 10
- Cefvil 25mg Oral DropsFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹7.90/ml · ₹79.00 for 10
- Hifen 25mg Oral DropsHetero Healthcare Ltd.₹4.46/ml · ₹44.60 for 10
- Fimial Drop 10mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹5.49/ml · ₹54.90 for 10
- Cefimak 25mg Oral DropsMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹7.80/ml · ₹78.00 for 10
- Sectocef 25mg Oral DropsRidhima Biocare₹5.50/ml · ₹55.00 for 10
- Myzolix 25mg DropHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹6.80/ml · ₹68.00 for 10
- Sillucef 25mg/ml DropSyntonic Lifesciences₹7.90/ml · ₹79.00 for 10
More about C Tax O 25mg Oral Drops 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of C Tax O 25mg Oral Drops 10ml?
What does C Tax O 25mg Oral Drops 10ml contain?
What is C Tax O 25mg Oral Drops 10ml used for?
Does C Tax O 25mg Oral Drops 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹79.00
1% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.