Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 59%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.25mg
You searched
Ascodex SF Syrup 100ml
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹165.94
₹1.66 / ml
Lower-priced equivalent
Zestwin Lifesciences
Pack of 100 ml
₹68.00MRP
₹0.68 / ml | 59% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ascodex SF Syrup 100ml | Zescof-BR Syrup |
| Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.25mg | Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Terbutaline 1.25mg |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Zestwin Lifesciences |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.66 / ml | ₹0.68 / mlSave 59% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ascodex SF Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Zescof-BR Syrup at ₹0.68 per ml against ₹1.66, 59% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Decoff T Syrup 60 mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹0.48/ml · ₹29.00 for 60
Rexcof BM Plus 2/50/1.25mg Syrup 100mlCipla Ltd.₹1.10/ml · ₹110.00 for 100
- Kuff X NF Syrup 100 SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd. · +7 more packs₹0.81/ml · ₹81.00 for 100
- Alkof Orange Syrup 60mlAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹1.03/ml · ₹61.88 for 60
- Chupp Syrup 60mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.97/ml · ₹58.12 for 60
- Glycodin XPT SF Syrup 100mlAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹21.99/ml · ₹2,199.00 for 100
- Kufdoz-BR Cough Syrup 50 SyrupScott Edil Pharmacia Ltd. · +2 more packs₹0.76/ml · ₹38.00 for 50
- Tulex G Syrup Sugar FreeH & Care Inc.₹0.77/ml · ₹77.00 for 100
- Butahex BR SyrupJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹0.17/ml · ₹25.65 for 150
- Alernyl T Syrup 100mlManeesh Pharmaceuticals Ltd.₹0.34/ml · ₹33.51 for 100
More about Ascodex SF Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ascodex SF Syrup 100ml?
What does Ascodex SF Syrup 100ml contain?
What is Ascodex SF Syrup 100ml used for?
Does Ascodex SF Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹68.00
59% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.