Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 59%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30%
You searched
Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
Lupin Ltd.
Pack of 3 ml
₹424.10
₹141.37 / ml
Lower-priced equivalent
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) | Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) |
| 100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30% | 100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30% |
| Lupin Ltd. | Biocon |
| Pack of 3 ml | Pack of 10 ml |
| ₹141.37 / ml | ₹56.90 / mlSave 59% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) at ₹56.90 per ml against ₹141.37, 59% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Consegna 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Wockhardt Ltd. · +1 more pack₹132.53/ml · ₹397.60 for 3
Xsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eris Lifesciences Ltd.₹125.03/ml · ₹375.10 for 3- Insutage 30/70 100IU Injection 5X3mlSanofi India Ltd. · +1 more pack₹122.33/ml · ₹1,835.00 for 15
- Recosulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹36.62/ml · ₹366.22 for 10
- Equisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +2 more packs₹196.67/ml · ₹590.00 for 3
Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Biocon · +1 more pack₹104.28/ml · ₹312.84 for 3
Insutrend 30/70 100IU/ml Refill Cartridge 5*3mlAnthem Bio Pharma · +1 more pack₹108.33/ml · ₹1,625.00 for 15
Huminsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹171.97/ml · ₹515.90 for 3
Mixtard 70/30 Injection 3ml (Pack of 5) 100 IU/mlNovo Nordisk India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹424.59/ml · ₹2,122.95 for 5- Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Innova Life Sciences Pvt. Ltd. · +1 more pack₹54.25/ml · ₹162.76 for 3
More about Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)?
What does Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) contain?
What is Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) used for?
Does Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹569.00
59% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.
