Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 55%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefixime 50mg + Clavulanic Acid 31.25mg
You searched
Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml
Pharvax Biosciences
Pack of 30 ml
₹85.00
₹2.83 / ml
Jan Aushadhi medicine
Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrup
PMBJK
Pack of 30 ml
₹37.50MRP
₹1.25 / ml | 55% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml | Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrup |
| Cefixime 50mg + Clavulanic Acid 31.25mg | Cefixime 50mg + Clavulanic Acid 31.25mg |
| Pharvax Biosciences | PMBJK |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹2.83 / ml | ₹1.25 / mlSave 55% |
The Jan Aushadhi equivalent of Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml is Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrup, with the same composition (Cefixime 50mg + Clavulanic Acid 31.25mg): ₹1.25 per ml against ₹2.83, 55% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Taxclav 50 mg/31.25 mg Dry SyrupAlkem Laboratories Ltd.₹3.25/ml · ₹97.50 for 30
- Zimnic CV 50/31.25mg Dry Syrup 30mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹2.40/ml · ₹72.02 for 30
- Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrupPMBJK₹1.25/ml · ₹37.50 for 30
Zefway-CV Dry Syrup OrangeLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹3.50/ml · ₹105.00 for 30- Mahacef CV Dry SyrupMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.67/ml · ₹79.96 for 30
- Rite O Cef CV Dry SyrupMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹3.43/ml · ₹103.00 for 30
- Fixican-CV Dry SyrupIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.32/ml · ₹99.50 for 30
- Yepcef CV 50/31.25mg Dry Syrup 30mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹4.47/ml · ₹134.00 for 30
- Fiximax CV Dry SyrupInnovative Pharmaceuticals₹3.32/ml · ₹99.50 for 30
- Cefoder CV DS Dry SyrupElder Pharmaceuticals Ltd.₹3.27/ml · ₹98.00 for 30
More about Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml?
Is Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrup the same as Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml?
Where can I buy Cefixime 50Mg And Clavulanic Acid 31.25 Mg Dry syrup?
What does Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml contain?
What is Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml used for?
Does Linefix CV 50/31.25mg Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
55% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.