Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 77%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Diclofenac 1.16% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w
You searched
Rapid Hot Gel 30gm
Micro Labs Ltd.
Pack of 30 gm
₹109.27
₹3.64 / gm
Jan Aushadhi medicine
Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w Gel
PMBJK
Pack of 30 gm
₹24.75MRP
₹0.83 / gm | 77% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Rapid Hot Gel 30gm | Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w Gel |
| Diclofenac 1.16% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w | Diclofenac 1.16% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w |
| Micro Labs Ltd. | PMBJK |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹3.64 / gm | ₹0.83 / gmSave 77% |
The Jan Aushadhi equivalent of Rapid Hot Gel 30gm is Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w Gel, with the same composition (Diclofenac 1.16% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w): ₹0.83 per gm against ₹3.64, 77% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Volini Pain Relief Pain Relief Gel 12gmSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +3 more packs₹14.45/gm · ₹173.44 for 12Omnigel Gel 10gmCipla Ltd. · +12 more packs₹6.12/gm · ₹61.22 for 10
Intagesic Gel 30gmIntas Pharmaceuticals Ltd. · +3 more packs₹3.84/gm · ₹115.31 for 30Sumo Gel 15gmAlkem Laboratories Ltd. · +7 more packs₹5.13/gm · ₹76.88 for 15
Diclofam Forte Gel 30gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹3.50/gm · ₹105.00 for 30
- Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w GelPMBJK₹0.83/gm · ₹24.75 for 30
Vovilup-P GelLupin Ltd. · +2 more packs₹3.60/gm · ₹108.00 for 30Vovedic Plus Gel 30gmLeeford Healthcare Ltd.₹3.07/gm · ₹92.00 for 30
Nobel Gel 10gmMankind Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹4.64/gm · ₹46.39 for 10
Divon Gel 30gmMicro Labs Ltd. · +3 more packs₹4.90/gm · ₹147.10 for 30
More about Rapid Hot Gel 30gm
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Rapid Hot Gel 30gm?
Is Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w Gel the same as Rapid Hot Gel 30gm?
Where can I buy Diclofenac 1.16%w/w, Linceed Oil 3%w/w, Methyl Salicylate 10%w/w and Menthol 5%w/w Gel?
What does Rapid Hot Gel 30gm contain?
Does Rapid Hot Gel 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹24.75
77% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.