Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Caladuo 8% Active Lotion 100ml
Dr. Morepen Ltd.
₹91.48MRP(₹0.91 per ml)
Pack of 100 ml
What is inside
- Calamine8% w/w
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Caladuo 8% Active Lotion 100ml contains Calamine 8% w/w. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Calagy 8% Lotion 100mlBiochem Pharmaceutical Industries₹0.82/ml · ₹82.05 for 100
Markal Calamine Lotion 60mlMarc Laboratories Pvt. Ltd.₹1.60/ml · ₹96.00 for 60
Cutivera LotionCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹1.64/ml · ₹82.00 for 50Linical 8% Lotion 100mlPalsons Derma Pvt. Ltd.₹2.29/ml · ₹229.00 for 100
Winskin Plus LotionSantiago Lifesciences Pvt. Ltd.₹1.48/ml · ₹133.00 for 90
- Alomine 8% Lotion 100mlNoel Pharma India Pvt. Ltd.₹0.89/ml · ₹89.00 for 100
- Kaleeze 100ml LotionMHS Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.50/ml · ₹50.00 for 100
- Lak LotionLakssha Pharmaceuticals₹0.90/ml · ₹45.00 for 50
More about Caladuo 8% Active Lotion 100ml
About
Uses
Questions people ask
What does Caladuo 8% Active Lotion 100ml contain?
What is Caladuo 8% Active Lotion 100ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.