Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fluticasone Propionate 0.05% w/v
You searched
Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml
Dr. Morepen Ltd.
Pack of 10 ml
₹365.50
₹36.55 / ml
Lower-priced equivalent
RxNazomac F 0.05% Nasal Spray 12ml
Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 12 ml
₹313.50MRP
₹26.13 / ml | 28% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml | Nazomac F 0.05% Nasal Spray 12ml |
| Fluticasone Propionate 0.05% w/v | Fluticasone Propionate 0.05% w/v |
| Dr. Morepen Ltd. | Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 12 ml |
| ₹36.55 / ml | ₹26.13 / mlSave 28% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nazomac F 0.05% Nasal Spray 12ml at ₹26.13 per ml against ₹36.55, 28% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nezaflo Nasal Spray 12mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹37.50/ml · ₹450.00 for 12- Fluticosone Nasal SprayCipla Ltd.₹240.00/ml · ₹240.00 for 1
Ezicas Nasal Spray 12mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹28.59/ml · ₹343.13 for 12- Neo Flutivin Nasal SprayLeeford Healthcare Ltd.₹41.67/ml · ₹250.00 for 6
Fluticone 0.05% Nasal Spray 12mlZydus Cadila₹41.38/ml · ₹496.55 for 12
Nazomac F 0.05% Nasal Spray 12mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹26.13/ml · ₹313.50 for 12- Nasocom Nasal SprayDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +1 more pack₹31.57/ml · ₹315.70 for 10
- Fluticel 0.05% Nasal Spray 10mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹29.50/ml · ₹295.00 for 10
- Fluvent Nasal SprayChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹2.59/ml · ₹259.00 for 100
- Avamys Nasal Spray 10gmGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.₹44.49/ml · ₹444.90 for 10
More about Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml?
What does Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml contain?
What is Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml used for?
Does Flosooth 0.05% Nasal Spray 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹313.50
28% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.