Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 36%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Moxifloxacin 400mg
You searched
Moxplore 400mg Infusion 100ml
Neon Laboratories Ltd.
Pack of 100 ml
₹375.00
₹3.75 / ml
Lower-priced equivalent
H & I Critical Care
Pack of 100 ml
₹236.75MRP
₹2.37 / ml | 36% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Moxplore 400mg Infusion 100ml | Meporva Infusion |
| Moxifloxacin 400mg | Moxifloxacin 400mg |
| Neon Laboratories Ltd. | H & I Critical Care |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹3.75 / ml | ₹2.37 / mlSave 36% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Moxplore 400mg Infusion 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Meporva Infusion at ₹2.37 per ml against ₹3.75, 36% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Staxom 400mg InfusionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹0.48/ml · ₹120.00 for 250
Moxicip 400mg Infusion 100mlCipla Ltd. · +1 more pack₹4.61/ml · ₹460.84 for 100- Moxiflotas 400mg Infusion 100mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹4.28/ml · ₹428.00 for 100
- Moxam InfusionAlkem Laboratories Ltd.₹2.63/ml · ₹262.50 for 100
- Moxif InfusionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹2.67/ml · ₹267.00 for 100
- M Cin 400mg InfusionLupin Ltd.₹4.18/ml · ₹417.80 for 100
- Mahaflox InfusionMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.20/ml · ₹219.61 for 100
- Moxigram InfusionMicro Labs Ltd.₹1.63/ml · ₹163.00 for 100
- Macflox 400mg InfusionMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹4.04/ml · ₹403.50 for 100
- Moxivion 400mg InfusionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹2.45/ml · ₹245.00 for 100
More about Moxplore 400mg Infusion 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Moxplore 400mg Infusion 100ml?
What does Moxplore 400mg Infusion 100ml contain?
What is Moxplore 400mg Infusion 100ml used for?
Does Moxplore 400mg Infusion 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹236.75
36% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.