Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 76%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fusidic Acid 2% w/w + Hydrocortisone 1% w/w
You searched
Fucidin H Cream 10 gm
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 10 gm
₹225.00
₹22.50 / gm
Jan Aushadhi medicine
Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/w
PMBJK
Pack of 15 gm
₹79.69MRP
₹5.31 / gm | 76% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Fucidin H Cream 10 gm | Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/w |
| Fusidic Acid 2% w/w + Hydrocortisone 1% w/w | Fusidic Acid 2% w/w + Hydrocortisone 1% w/w |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 gm | Pack of 15 gm |
| ₹22.50 / gm | ₹5.31 / gmSave 76% |
The Jan Aushadhi equivalent of Fucidin H Cream 10 gm is Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/w, with the same composition (Fusidic Acid 2% w/w + Hydrocortisone 1% w/w): ₹5.31 per gm against ₹22.50, 76% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Fucidin H Cream 15 gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹18.13/gm · ₹271.88 for 15- Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/wPMBJK₹5.31/gm · ₹79.69 for 15
- Fusibid H CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹21.00/gm · ₹210.00 for 10
- Fusidus H CreamTrumac Healthcare₹15.90/gm · ₹159.00 for 10
- Fuseal H CreamOrganic Laboratories₹27.98/gm · ₹139.90 for 5
- Fuson H CreamAGIO Pharmaceuticals Ltd.₹11.99/gm · ₹59.95 for 5
- Fusirol H CreamCarlton Dermatology₹8.70/gm · ₹87.00 for 10
Fudiwin-H CreamIndolands Pharma Pvt. Ltd.₹19.90/gm · ₹199.00 for 10
Bacticort H Cream 10gmHexadox Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹16.41/gm · ₹164.06 for 10
Fusidott H Cream 10gmQcl Life Science Pvt. Ltd.₹22.00/gm · ₹220.00 for 10
More about Fucidin H Cream 10 gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Fucidin H Cream 10 gm?
Is Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/w the same as Fucidin H Cream 10 gm?
Where can I buy Fusidic Acid 2%w/w and Hydrocortisone Acetate Cream 1% w/w?
What does Fucidin H Cream 10 gm contain?
What is Fucidin H Cream 10 gm used for?
Does Fucidin H Cream 10 gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹79.69
76% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.