Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 11%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Azelaic Acid 20% w/w
You searched
Picspot 20% Cream 15gm
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹295.31
₹19.69 / gm
Lower-priced equivalent
Maksun Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹260.00MRP
₹17.33 / gm | 11% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Picspot 20% Cream 15gm | Makquit 20% Cream |
| Azelaic Acid 20% w/w | Azelaic Acid 20% w/w |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Maksun Biotech Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹19.69 / gm | ₹17.33 / gmSave 11% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Picspot 20% Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Makquit 20% Cream at ₹17.33 per gm against ₹19.69, 11% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Ezanic 20% Cream 15gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹19.56/gm · ₹293.44 for 15- Azlenac 20% Cream 15gmLeeford Healthcare Ltd.₹9.00/gm · ₹135.00 for 15
Aziderm 20% Cream 15gmMicro Labs Ltd.₹21.19/gm · ₹317.81 for 15
Exazel 20% Cream 15gmEast West Pharma₹14.11/gm · ₹211.61 for 15- Azecil Cream 20%Chemo Healthcare Pvt. Ltd.₹14.80/gm · ₹222.00 for 15
- Azecne Cream 0.2Medley Pharmaceuticals₹6.00/gm · ₹90.00 for 15
- Makquit 20% CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹17.33/gm · ₹260.00 for 15
Azelax 20% Cream 20gmHealing Pharma India Pvt. Ltd.₹13.36/gm · ₹267.18 for 20
Azobril Forte 20% Cream 20gmBrinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹16.89/gm · ₹337.78 for 20- Azecare 20 CreamCanbro Healthcare₹13.20/gm · ₹198.00 for 15
More about Picspot 20% Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Picspot 20% Cream 15gm?
What does Picspot 20% Cream 15gm contain?
What is Picspot 20% Cream 15gm used for?
Does Picspot 20% Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹260.00
11% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.