Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 20%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dimethicone (Simethicone) 40mg
You searched
Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml
Blue Cross Laboratories Ltd.
Pack of 15 ml
₹58.12
₹3.87 / ml
Lower-priced equivalent
Meridian Enterprises Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹91.88MRP
₹3.06 / ml | 20% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml | Flatuna Drop 30 Drop |
| Dimethicone (Simethicone) 40mg | Dimethicone (Simethicone) 40mg |
| Blue Cross Laboratories Ltd. | Meridian Enterprises Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 30 ml |
| ₹3.87 / ml | ₹3.06 / mlSave 20% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Flatuna Drop 30 Drop at ₹3.06 per ml against ₹3.87, 20% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Colikem Drop 10mlAlkem Laboratories Ltd.₹5.63/ml · ₹56.25 for 10- Dimol 40mg Oral DropsWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.27/ml · ₹19.00 for 15
- Spaslin 40mg Oral DropsLIncoln Pharmaceuticals Ltd.₹3.07/ml · ₹46.00 for 15
- Sidinel 40mg Oral DropsAssure Pharma₹3.22/ml · ₹48.30 for 15
Eupeptine 40mg Drop 15mlRaptakos Brett & Co Ltd.₹4.93/ml · ₹74.00 for 15Flatuna Drop 30 DropMeridian Enterprises Pvt. Ltd.₹3.06/ml · ₹91.88 for 30
- Coligrip Oral DropsEndocard India Pvt. Ltd.₹2.33/ml · ₹69.90 for 30
- Leeds DropJagdale Industries Pvt. Ltd.₹2.63/ml · ₹39.50 for 15
More about Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml?
What does Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml contain?
What is Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml used for?
Does Meftal Spas Neo 40mg Drop 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹91.88
20% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.