Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Glycerol (Glycerine) 10000mg + Mannitol 10000mg
You searched
Manirit G Infusion 100ml
Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹265.00
₹2.65 / ml
Lower-priced equivalent
Rapid Life Drugs & Healthcare
Pack of 100 ml
₹220.00MRP
₹2.20 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Manirit G Infusion 100ml | Manidrop G Infusion 100ml |
| Glycerol (Glycerine) 10000mg + Mannitol 10000mg | Glycerol (Glycerine) 10000mg + Mannitol 10000mg |
| Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Rapid Life Drugs & Healthcare |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹2.65 / ml | ₹2.20 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Manirit G Infusion 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Manidrop G Infusion 100ml at ₹2.20 per ml against ₹2.65, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Glygest 10gm/10gm InfusionInnovative Pharmaceuticals₹1.45/ml · ₹145.00 for 100
- Megtil 10gm/10gm InfusionRidhima Biocare₹1.65/ml · ₹165.00 for 100
- Manitor G 10gm/10gm InfusionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹0.86/ml · ₹86.00 for 100
- Penitol-G InfusionSanify Healthcare Pvt. Ltd.₹1.79/ml · ₹179.00 for 100
- Manizen IV 10gm/10gm InfusionZencus Pharma₹2.95/ml · ₹295.00 for 100
- Montinom G 10/10gm Infusion 100mlAcinom Healthcare₹1.56/ml · ₹156.00 for 100
- Metcerin InjectionAsterism Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.60/ml · ₹160.00 for 100
- Enitol G 10gm/10gm InfusionEthics Healthcare Pvt. Ltd.₹1.58/ml · ₹158.45 for 100
- Metol 10gm/10gm InfusionLaxian Healthcare₹1.39/ml · ₹139.00 for 100
- Manikal G 10gm/10gm InfusionKalmia Healthcare₹2.35/ml · ₹235.00 for 100
More about Manirit G Infusion 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Manirit G Infusion 100ml?
What does Manirit G Infusion 100ml contain?
What is Manirit G Infusion 100ml used for?
Does Manirit G Infusion 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹220.00
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.