Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 44%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dicyclomine 10mg
You searched
NT Spas 10mg Injection 2ml
Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 2 ml
₹6.76
₹3.38 / ml
Jan Aushadhi medicine
Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per ml
PMBJK
Pack of 2 ml
₹3.75MRP
₹1.88 / ml | 44% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| NT Spas 10mg Injection 2ml | Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per ml |
| Dicyclomine 10mg | Dicyclomine 10mg |
| Intas Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹3.38 / ml | ₹1.88 / mlSave 44% |
The Jan Aushadhi equivalent of NT Spas 10mg Injection 2ml is Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per ml, with the same composition (Dicyclomine 10mg): ₹1.88 per ml against ₹3.38, 44% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per mlPMBJK₹1.88/ml · ₹3.75 for 2
- Spasypen 10mg InjectionDr. Morepen Ltd.₹3.85/ml · ₹7.69 for 2
- Spasmo Proxyvon InjectionWockhardt Ltd.₹3.24/ml · ₹6.47 for 2
Cyclopam 10mg Injection 2mlIndoco Remedies Ltd. · +2 more packs₹3.55/ml · ₹7.09 for 2
Meftal Spas 10mg Injection 2mlBlue Cross Laboratories Ltd.₹3.33/ml · ₹6.65 for 2
Spas InjectionTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.33/ml · ₹70.00 for 30- Coliza 10mg InjectionDWD Pharmaceuticals Ltd.₹2.54/ml · ₹5.07 for 2
- Spaszen 10mg InjectionZenlabs Ethica Ltd.₹64.00/ml · ₹128.00 for 2
- Delcolic 10mg InjectionKontest Chemicals Ltd.₹5.78/ml · ₹11.55 for 2
- Spas M 10mg Injection 2mlPex-care Biotech₹7.00/ml · ₹14.00 for 2
More about NT Spas 10mg Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of NT Spas 10mg Injection 2ml?
Is Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per ml the same as NT Spas 10mg Injection 2ml?
Where can I buy Dicyclomine Hydrochloride (Dicycloverine) Injection IP 10mg per ml?
What does NT Spas 10mg Injection 2ml contain?
What is NT Spas 10mg Injection 2ml used for?
Does NT Spas 10mg Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹3.75
44% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.