Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Acetylcysteine (N Acetyl Cysteine) 20% w/v
You searched
Mucoend Injection 2ml
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 2 ml
₹52.50
₹26.25 / ml
Lower-priced equivalent
RxCipla Ltd.
Pack of 5 ml
₹126.26MRP
₹25.25 / ml | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Mucoend Injection 2ml | Mucinac 20% Injection 5ml |
| Acetylcysteine (N Acetyl Cysteine) 20% w/v | Acetylcysteine (N Acetyl Cysteine) 20% w/v |
| Leeford Healthcare Ltd. | Cipla Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 5 ml |
| ₹26.25 / ml | ₹25.25 / mlSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Mucoend Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Mucinac 20% Injection 5ml at ₹25.25 per ml against ₹26.25, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Mucinac 20% Injection 5mlCipla Ltd. · +2 more packs₹25.25/ml · ₹126.26 for 5- Mucitag 200mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹23.55/ml · ₹117.77 for 5
Mucoglad 1gm Injection 2mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹69.50/ml · ₹139.00 for 2- Nacyres InjectionLa Renon Healthcare Pvt. Ltd.₹24.20/ml · ₹121.00 for 5
- MUCYST 200MG/ML INJECTIONNeon Laboratories Ltd. · +2 more packs₹50.00/ml · ₹100.00 for 2
Mucomix 20% Injection 1mlSamarth Life Sciences Pvt. Ltd. · +2 more packs₹126.15/ml · ₹126.15 for 1- Nacfil 20% Injection 2mlFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹29.50/ml · ₹59.00 for 2
- Mucoscan InjectionMedishri Healthcare₹23.50/ml · ₹47.00 for 2
- Acetein Injection 1mlFusion Healthcare Pvt. Ltd.₹26.00/ml · ₹26.00 for 1
- Mucona 200mg InjectionLemford Biotech Pvt. Ltd.₹22.50/ml · ₹45.00 for 2
More about Mucoend Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Mucoend Injection 2ml?
What does Mucoend Injection 2ml contain?
What is Mucoend Injection 2ml used for?
Does Mucoend Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹126.26
3% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.