Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 25%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ferric Carboxymaltose 750mg
You searched
Fanemia 750mg Injection 15ml
Oaknet Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 15 ml
₹1,200.00
₹80.00 / ml
Lower-priced equivalent
RxEris Lifesciences Ltd.
Pack of 15 ml
₹900.00MRP
₹60.00 / ml | 25% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Fanemia 750mg Injection 15ml | Nefcm 750mg Injection |
| Ferric Carboxymaltose 750mg | Ferric Carboxymaltose 750mg |
| Oaknet Healthcare Pvt. Ltd. | Eris Lifesciences Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 15 ml |
| ₹80.00 / ml | ₹60.00 / mlSave 25% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Fanemia 750mg Injection 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nefcm 750mg Injection at ₹60.00 per ml against ₹80.00, 25% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Hosit FCM 750mg InjectionEmcure Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹320.00/ml · ₹4,800.00 for 15
Nefcm 750mg InjectionEris Lifesciences Ltd.₹60.00/ml · ₹900.00 for 15- Fepink 750mg InjectionMSN Laboratories Ltd.₹313.33/ml · ₹4,700.00 for 15
More about Fanemia 750mg Injection 15ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Fanemia 750mg Injection 15ml?
What does Fanemia 750mg Injection 15ml contain?
What is Fanemia 750mg Injection 15ml used for?
Does Fanemia 750mg Injection 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹900.00
25% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.