Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 48%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Permethrin 1% w/v
You searched
Abu Scab 1% Lotion 60ml
Aden Healthcare
Pack of 60 ml
₹110.00
₹1.83 / ml
Lower-priced equivalent
Jufree Lotion Lavender Fragrance
Sun Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹28.56MRP
₹0.95 / ml | 48% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Abu Scab 1% Lotion 60ml | Jufree Lotion Lavender Fragrance |
| Permethrin 1% w/v | Permethrin 1% w/v |
| Aden Healthcare | Sun Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 30 ml |
| ₹1.83 / ml | ₹0.95 / mlSave 48% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Abu Scab 1% Lotion 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Jufree Lotion Lavender Fragrance at ₹0.95 per ml against ₹1.83, 48% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Perlice LotionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹1.49/ml · ₹89.30 for 60
- Zyscab 1% LotionZydus Cadila₹0.16/ml · ₹16.25 for 100
- Permarid 1% LotionMicro Labs Ltd.₹0.98/ml · ₹58.50 for 60
- Jufree Lotion Lavender FragranceSun Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.95/ml · ₹28.56 for 30
- Termilice 1% LotionLanark Laboratories Pvt. Ltd.₹0.92/ml · ₹55.00 for 60
- Alpermy LotionDensa Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.81/ml · ₹48.50 for 60
- Carescab 1% LotionSurecare Pharma Pvt. Ltd.₹1.00/ml · ₹60.00 for 60
More about Abu Scab 1% Lotion 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Abu Scab 1% Lotion 60ml?
What does Abu Scab 1% Lotion 60ml contain?
What is Abu Scab 1% Lotion 60ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹28.56
48% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.