Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Aluminium Hydroxide 200mg + Dimethicone (Simethicone) 25mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 200mg
You searched
Alox Suspension Orange 170ml
Torque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 170 ml
₹104.00
₹0.61 / ml
Lower-priced equivalent

Omee Mps Mint 200/200/25mg Suspension 170ml
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 170 ml
₹103.10MRP
₹0.61 / ml
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Alox Suspension Orange 170ml | Omee Mps Mint 200/200/25mg Suspension 170ml |
| Aluminium Hydroxide 200mg + Dimethicone (Simethicone) 25mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 200mg | Aluminium Hydroxide 200mg + Dimethicone (Simethicone) 25mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 200mg |
| Torque Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 170 ml | Pack of 170 ml |
| ₹0.61 / ml | ₹0.61 / ml |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Alox Suspension Orange 170ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Omee Mps Mint 200/200/25mg Suspension 170ml at ₹0.61 per ml against ₹0.61, 0% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Omee MPS White Coolmint Suspension 170mlAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹0.63/ml · ₹107.20 for 170- Acimark Suspension 150mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹0.10/ml · ₹15.00 for 150
- Zooma Mps Oral Suspension MintAjanta Pharma Ltd.₹0.46/ml · ₹78.00 for 170
- New Walsid MPS Oral Suspension MintWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.47/ml · ₹80.00 for 170
Alox Suspension Elaichi 170mlTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.61/ml · ₹104.00 for 170- MS Gel Oral SuspensionMan Serve Pharma₹0.47/ml · ₹80.00 for 170
- Lomecid SuspensionTaurus Laboratories Pvt. Ltd.₹0.31/ml · ₹46.77 for 150
- Goacid Oral Suspension MangoVrinda Life · +3 more packs₹0.28/ml · ₹47.70 for 170
- Acicool Mps Oral Suspension Mint 170mlPCI Pharmaceuticals₹0.12/ml · ₹19.68 for 170
- Zoyacool Oral SuspensionWellmark Lifesciences Pvt. Ltd.₹0.41/ml · ₹70.00 for 170
More about Alox Suspension Orange 170ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Alox Suspension Orange 170ml?
What does Alox Suspension Orange 170ml contain?
What is Alox Suspension Orange 170ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹103.10
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.