Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 27%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Xylometazoline 0.05%
You searched
Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml
Pecoss Healthcare
Pack of 10 ml
₹65.00
₹6.50 / ml
Lower-priced equivalent
Nosikind P 0.05% Nasal Spray 10ml
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹46.92MRP
₹4.69 / ml | 27% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml | Nosikind P 0.05% Nasal Spray 10ml |
| Xylometazoline 0.05% | Xylometazoline 0.05% |
| Pecoss Healthcare | Mankind Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹6.50 / ml | ₹4.69 / mlSave 27% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nosikind P 0.05% Nasal Spray 10ml at ₹4.69 per ml against ₹6.50, 27% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nosikind P 0.05% Nasal Spray 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹4.69/ml · ₹46.92 for 10
Nasovil P Nasal Spray/Drop 10mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.80/ml · ₹48.00 for 10
- Nazee P 0.05% Nasal Spray 10mlPristine Pearl Pharma Pvt. Ltd.₹4.22/ml · ₹42.19 for 10
- Xylox Paed 0.05% Nasal SprayGrowell Vision₹4.20/ml · ₹42.00 for 10
- Hotryl Kid 0.05% Nasal Spray 5mlFreedom Healthcare Pvt. Ltd.₹8.78/ml · ₹43.90 for 5
- Xylotaz Ped 0.05% Nasal SprayJainson Biotech India Pvt. Ltd.₹5.50/ml · ₹55.00 for 10
- Huchnil P 0.05% Nasal SprayTimon Tender Care Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.20/ml · ₹42.00 for 10
More about Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml?
What does Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml contain?
What is Nasokoss 0.05% Nasal Spray 10ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹46.92
27% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.