Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 56%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Amoxicillin 400mg + Clavulanic Acid 57mg
You searched
Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml
Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹165.00
₹5.50 / ml
Lower-priced equivalent
Neorangic Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹71.00MRP
₹2.37 / ml | 56% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml | Clavgic Forte Dry Syrup |
| Amoxicillin 400mg + Clavulanic Acid 57mg | Amoxicillin 400mg + Clavulanic Acid 57mg |
| Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Neorangic Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹5.50 / ml | ₹2.37 / mlSave 56% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Clavgic Forte Dry Syrup at ₹2.37 per ml against ₹5.50, 56% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Mox CV DS 457mg Powder For Oral Suspension 30mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹5.97/ml · ₹179.06 for 30
Advent Forte 457mg Syrup 30mlCipla Ltd.₹7.33/ml · ₹219.77 for 30Megamentin Duo Dry SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd.₹4.03/ml · ₹121.00 for 30
Clavam Forte 400/57mg Dry Syrup 30mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹6.09/ml · ₹182.80 for 30Ampoxin CV Forte 400/57mg Dry Syrup 30mlTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹4.41/ml · ₹132.28 for 30
Megamox CV Duo 400/57mg Dry Syrup 30mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹6.33/ml · ₹189.82 for 30- Duet Dry SyrupLupin Ltd. · +1 more pack₹6.75/ml · ₹202.50 for 30
- Cavmox-CV Duos Dry SyrupLeeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹3.33/ml · ₹100.00 for 30
- Moxiforce CV Forte 400/57mg Dry Syrup 30mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹6.03/ml · ₹180.92 for 30
Erox CV 457mg Dry Syrup 30mlMicro Labs Ltd. · +2 more packs₹5.19/ml · ₹155.63 for 30
More about Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml?
What does Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml contain?
What is Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml used for?
Does Princiclav DS 400/57mg Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹71.00
56% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.