Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 33%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.25mg
You searched
Ascoril Syrup 100ml
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹147.50
₹1.48 / ml
Lower-priced equivalent
Newvista Biocare Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹98.00MRP
₹0.98 / ml | 33% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ascoril Syrup 100ml | Viscovent TX Syrup |
| Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.25mg | Bromhexine 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.25mg |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Newvista Biocare Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.48 / ml | ₹0.98 / mlSave 33% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ascoril Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Viscovent TX Syrup at ₹0.98 per ml against ₹1.48, 33% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Kuff Q Syrup 100mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹0.84/ml · ₹84.00 for 100
- Nucool O SyrupAlkem Laboratories Ltd. · +3 more packs₹1.40/ml · ₹140.00 for 100
- Breakuf Blue SF SyrupLupin Ltd. · +3 more packs₹1.32/ml · ₹132.00 for 100
Tabacoff SyrupZydus Cadila₹0.96/ml · ₹96.30 for 100- Ascodex SF 0.5mg Syrup 100mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹1.24/ml · ₹124.00 for 100
- Cufiset BR SyrupFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.79/ml · ₹79.00 for 100
- Bizendil BR SyrupAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹0.85/ml · ₹85.00 for 100
- Caredex BR SyrupCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹1.33/ml · ₹80.00 for 60
- Zorkuf BR Syrup 60 SyrupMaksun Biotech Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.69/ml · ₹41.50 for 60
- Expotus BR SyrupRidhima Biocare₹0.99/ml · ₹99.00 for 100
More about Ascoril Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ascoril Syrup 100ml?
What does Ascoril Syrup 100ml contain?
What is Ascoril Syrup 100ml used for?
Does Ascoril Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹98.00
33% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.