Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Glycolic Acid 6% w/w
You searched
Glycosalic 6% Cream 30gm
Healing Pharma India Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹198.00
₹6.60 / gm
Lower-priced equivalent
Aquasoft New Aquasoft Max Intensive Moisturising Cream 100gm
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 100 gm
₹455.00MRP
₹4.55 / gm | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Glycosalic 6% Cream 30gm | Aquasoft New Aquasoft Max Intensive Moisturising Cream 100gm |
| Glycolic Acid 6% w/w | Glycolic Acid 6% w/w |
| Healing Pharma India Pvt. Ltd. | Ajanta Pharma Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 100 gm |
| ₹6.60 / gm | ₹4.55 / gmSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Glycosalic 6% Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aquasoft New Aquasoft Max Intensive Moisturising Cream 100gm at ₹4.55 per gm against ₹6.60, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Glyco 6% Cream 30gmMicro Labs Ltd.₹7.53/gm · ₹225.90 for 30Aquasoft New Aquasoft Max Intensive Moisturising Cream 100gmAjanta Pharma Ltd.₹4.55/gm · ₹455.00 for 100
Derbeau 6% Cream 30gmHealing Pharma India Pvt. Ltd.₹6.60/gm · ₹198.00 for 30GA 6% Cream 30gmKLM Laboratories Pvt. Ltd.₹6.09/gm · ₹182.81 for 30
Ahanext 6% Cream 30gmAmwill Healthcare₹14.06/gm · ₹421.88 for 30
Glyconem 6% Cream 30gmNemus Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹10.83/gm · ₹325.00 for 30Gaplift 6% Cream 30gmProsit Healthcare Pvt. Ltd.₹6.33/gm · ₹190.00 for 30
More about Glycosalic 6% Cream 30gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Glycosalic 6% Cream 30gm?
What does Glycosalic 6% Cream 30gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹455.00
31% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.