Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 42%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chyawanprash Ayurvedic Preparation
You searched
Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm
Ayusiddh Healthcare Pvt. Ltd..
Pack of 500 gm
₹476.00
₹0.95 / gm
Lower-priced equivalent

Amrita Herboceuticals
Pack of 450 gm
₹247.00MRP
₹0.55 / gm | 42% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm | Amrita Chyawanprash 450gm |
| Chyawanprash Ayurvedic Preparation | Chyawanprash Ayurvedic Preparation |
| Ayusiddh Healthcare Pvt. Ltd.. | Amrita Herboceuticals |
| Pack of 500 gm | Pack of 450 gm |
| ₹0.95 / gm | ₹0.55 / gmSave 42% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Amrita Chyawanprash 450gm at ₹0.55 per gm against ₹0.95, 42% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lupin ChyawanprashLupin Ltd.₹159.56/gm · ₹159.56 for 1
Geofit Chyawanprash Amla with HoneyLeeford Healthcare Ltd.₹0.37/gm · ₹374.00 for 1
Dr. Morepen Chyawanprash 500gmDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹0.36/gm · ₹181.00 for 500
Amrut Chyawanprash Special 500gmIkon Remedies Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.46/gm · ₹228.00 for 500
Baidyanath Jhansi Kesari Kalp Royal Chyawanprash Enriched with Gold, Silver & SaffronShree Baidyanath Ayurved Bhawan Pvt. Ltd. · +30 more packs₹0.79/gm · ₹785.00 for 1
Dabur Sharangdhar Samhita Chyawanprash - 3X Immunity Action - Builds Strength, Stamina & Overall HealthDabur India Ltd. · +10 more packs₹0.82/gm · ₹820.00 for 1
Basic Ayurveda Double Immunity Chyawanprash Special 500gmBasic Ayurveda · +1 more pack₹0.36/gm · ₹181.00 for 500
Seva Sadan Chyawanprash SF Avaleha 450gmShri Ayurved Seva Sadan · +4 more packs₹0.56/gm · ₹250.00 for 450
Dehlvi Chyawanprash Special with SaffronDehlvi Ambar Herbals Pvt. Ltd.₹0.37/gm · ₹371.00 for 1
Lama Chyawanprash 1kg with Giloy Satwa 50gmLama Pharmaceuticals · +3 more packs₹311.00/gm · ₹311.00 for 1
More about Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm?
What does Asveda Shitalamrut Chyawanprash 500gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹247.00
42% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.