Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Aritha Powder
You searched
Banjara's Hair Care Powder Shikakai
Vishal Personal Care Pvt. Ltd.
Pack of 100 gm
₹60.00
₹0.60 / gm
Lower-priced equivalent

Dishant Ayurvedic Suppliers
Pack of 100 gm
₹42.50MRP
₹0.43 / gm | 29% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Banjara's Hair Care Powder Shikakai | Dishant Aritha Powder |
| Aritha Powder | Aritha Powder |
| Vishal Personal Care Pvt. Ltd. | Dishant Ayurvedic Suppliers |
| Pack of 100 gm | Pack of 100 gm |
| ₹0.60 / gm | ₹0.43 / gmSave 29% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Banjara's Hair Care Powder Shikakai is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dishant Aritha Powder at ₹0.43 per gm against ₹0.60, 29% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Dishant Aritha PowderDishant Ayurvedic Suppliers₹0.43/gm · ₹42.50 for 100
Balaji Aritha PowderKnack Healthcare Pvt. Ltd.₹0.45/gm · ₹45.00 for 100- Banjara's Hair Care Powder HibiscusVishal Personal Care Pvt. Ltd. · +6 more packs₹0.90/gm · ₹90.00 for 100
Heem & Herbs Aritha Powder (100gm Each)Padagro Healthcare Llp₹129.00/gm · ₹129.00 for 1
More about Banjara's Hair Care Powder Shikakai
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Banjara's Hair Care Powder Shikakai?
What does Banjara's Hair Care Powder Shikakai contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹42.50
29% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.