Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 4 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Allantoin 1% + Tea Tree (Melaleuca leucadendron) 0.2% + Triclosan 1% + Vitamin E (Tocopherol) 0.25%
You searched
Clinsol Anti Acne Soap
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 75 gm
₹100.00
₹1.33 / gm
Lower-priced equivalent
RxLeeford Healthcare Ltd.
Pack of 75 gm
₹75.00MRP
₹1.00 / gm | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Clinsol Anti Acne Soap | Clinsol Soap 75gm |
| Allantoin 1% + Tea Tree (Melaleuca leucadendron) 0.2% + Triclosan 1% + Vitamin E (Tocopherol) 0.25% | Allantoin 1% + Tea Tree (Melaleuca leucadendron) 0.2% + Triclosan 1% + Vitamin E (Tocopherol) 0.25% |
| Leeford Healthcare Ltd. | Leeford Healthcare Ltd. |
| Pack of 75 gm | Pack of 75 gm |
| ₹1.33 / gm | ₹1.00 / gmSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Clinsol Anti Acne Soap is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Clinsol Soap 75gm at ₹1.00 per gm against ₹1.33, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
More about Clinsol Anti Acne Soap
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Clinsol Anti Acne Soap?
What does Clinsol Anti Acne Soap contain?
Does Clinsol Anti Acne Soap need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹75.00
24% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.