Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 7%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sesame oil
You searched
Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml
Sea Breeze
Pack of 100 ml
₹155.00
₹1.55 / ml
Lower-priced equivalent
Aloe Veda Distil Virgin Sesame Oil
Aloe Veda Personal Care
Pack of 200 ml
₹286.00MRP
₹1.43 / ml | 7% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml | Aloe Veda Distil Virgin Sesame Oil |
| Sesame oil | Sesame oil |
| Sea Breeze | Aloe Veda Personal Care |
| Pack of 100 ml | Pack of 200 ml |
| ₹1.55 / ml | ₹1.43 / mlSave 7% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aloe Veda Distil Virgin Sesame Oil at ₹1.43 per ml against ₹1.55, 7% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Deve Herbes Pure Sesame/Sesamum Indicum Cold Pressed Oil 50 mlDeve Herbes · +1 more pack₹4.16/ml · ₹208.00 for 50
Triphal Cold Pressed Sesame OilTriphal Herbs & Spices₹0.89/ml · ₹444.00 for 500
Aroma Treasures Sesame (Black Till) Vegetable OilAroma Treasures Pvt. Ltd.₹0.92/ml · ₹462.00 for 500- Aloe Veda Distil Virgin Sesame OilAloe Veda Personal Care₹1.43/ml · ₹286.00 for 200
Satvyk Wood Pressed White Sesame OilSiddhagiri Satvyk₹0.47/ml · ₹473.00 for 1000
Oilcure Virgin Sesame Cold Pressed Edible OilOilcure Health & Beauty₹0.70/ml · ₹350.00 for 500
Brillare Pure Seasame OilBrillare Science Pvt. Ltd.₹2.48/ml · ₹495.00 for 200
Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 50 mlSea Breeze · +1 more pack₹2.58/ml · ₹129.00 for 50
Shruti's Premium Wooden Cold Pressed Sesame OilDesi Village Agro Foods · +1 more pack₹0.66/ml · ₹330.00 for 500
Camia Extra Virgin Sesame OilPlug N Play Biosciences Pvt. Ltd.₹2.95/ml · ₹295.00 for 100
More about Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml?
What does Coco Crush Cold Pressed Sesame Oil for Oil Pulling 100 ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹286.00
7% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.