Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 20%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ashwagandha
You searched
Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm
Dabur India Ltd.
Pack of 100 gm
₹165.00
₹1.65 / gm
Lower-priced equivalent

1ratti- Ratti Ratti Me Purity
Pack of 100 gm
₹132.00MRP
₹1.32 / gm | 20% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm | 1ratti Ashwagandha Churna |
| Ashwagandha | Ashwagandha |
| Dabur India Ltd. | 1ratti- Ratti Ratti Me Purity |
| Pack of 100 gm | Pack of 100 gm |
| ₹1.65 / gm | ₹1.32 / gmSave 20% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is 1ratti Ashwagandha Churna at ₹1.32 per gm against ₹1.65, 20% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Baidyanath (Jhansi) Ayurvedant Ashwagandha ChurnaShree Baidyanath Ayurved Bhawan Pvt. Ltd.₹1.55/gm · ₹155.00 for 100
Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 60 gmDabur India Ltd.₹1.50/gm · ₹90.00 for 60
Unjha Ashwagandha ChurnaUnjha Ayurvedic Pharmacy₹1.75/gm · ₹175.00 for 100
Tansukh Ashwagandha ChurnaTansukh Herbals Pvt. Ltd.₹1.28/gm · ₹128.00 for 100
Lama Ashwagandha ChurnLama Pharmaceuticals₹0.84/gm · ₹84.00 for 100
1ratti Ashwagandha Churna1ratti- Ratti Ratti Me Purity₹1.32/gm · ₹132.00 for 100
Amrita Ashwagandha ChurnaAmrita Drugs₹2.28/gm · ₹228.00 for 100
Hass Ashvagandha Churna 100 gmHimalaya Ayurveda Shodh Sansthan · +3 more packs₹1.50/gm · ₹150.00 for 100
Dwibhashi Ashwagandha ChurnamDwibhashi Bapanna Ayurveda Nilayam Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹200.00 for 100
S N Pandit Ayurveda Ashwagandha Choorna 100 gmS N Pandit Ayurvedic Co Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.73/gm · ₹173.00 for 100
More about Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm?
What does Dabur Ashwagandha Churna - Promotes Vitality & Strength 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹132.00
20% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.