Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Banaphsa + Kantkari + Mulethi + Pippali + Pudina satva + Shati + Shudha Madhu + Sunthi + Talispatra + Tulsi + Vasaka
You searched
Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml
Dabur India Ltd.
Pack of 100 ml
₹112.50
₹1.13 / ml
Lower-priced equivalent

Dabur Honitus Honey Based Cough Syrup 100ml
Dabur India Ltd.
Pack of 100 ml
₹109.00MRP
₹1.09 / ml | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml | Dabur Honitus Honey Based Cough Syrup 100ml |
| Banaphsa + Kantkari + Mulethi + Pippali + Pudina satva + Shati + Shudha Madhu + Sunthi + Talispatra + Tulsi + Vasaka | Banaphsa + Kantkari + Mulethi + Pippali + Pudina satva + Shati + Shudha Madhu + Sunthi + Talispatra + Tulsi + Vasaka |
| Dabur India Ltd. | Dabur India Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.13 / ml | ₹1.09 / mlSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dabur Honitus Honey Based Cough Syrup 100ml at ₹1.09 per ml against ₹1.13, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Dabur Honitus Honey Based Cough Syrup 100mlDabur India Ltd. · +1 more pack₹1.09/ml · ₹109.00 for 100
More about Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml?
What does Dabur Honitus Honey Based Cough With Hot Sip Free Syrup 100ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹109.00
3% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.