Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 6%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Andrographis Paniculata MT + Cardus Marians MT + Chelidonium Majus MT + Hydrastis Canadenesis MT + Ipecacuanha MT + Podophyllum Peltatum MT + Teraxacum MT
You searched
Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml
Dr. Raj Homoeo Pharmacy
Pack of 150 ml
₹160.00
₹1.07 / ml
Lower-priced equivalent

Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 100 ml
Dr. Raj Homoeo Pharmacy
Pack of 100 ml
₹100.00MRP
₹1.00 / ml | 6% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml | Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 100 ml |
| Andrographis Paniculata MT + Cardus Marians MT + Chelidonium Majus MT + Hydrastis Canadenesis MT + Ipecacuanha MT + Podophyllum Peltatum MT + Teraxacum MT | Andrographis Paniculata MT + Cardus Marians MT + Chelidonium Majus MT + Hydrastis Canadenesis MT + Ipecacuanha MT + Podophyllum Peltatum MT + Teraxacum MT |
| Dr. Raj Homoeo Pharmacy | Dr. Raj Homoeo Pharmacy |
| Pack of 150 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.07 / ml | ₹1.00 / mlSave 6% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 100 ml at ₹1.00 per ml against ₹1.07, 6% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Show all 2More about Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml?
What does Dr. Raj Kalmegh Liver Tonic 150 ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹100.00
6% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.