Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 9%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Safed musli
You searched
Hass Safed Musli Churna 100 gm
Himalaya Ayurveda Shodh Sansthan
Pack of 100 gm
₹359.00
₹3.59 / gm
Lower-priced equivalent

1ratti- Ratti Ratti Me Purity
Pack of 100 gm
₹324.00MRP
₹3.24 / gm | 9% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hass Safed Musli Churna 100 gm | 1ratti Safed Musli Churna |
| Safed musli | Safed musli |
| Himalaya Ayurveda Shodh Sansthan | 1ratti- Ratti Ratti Me Purity |
| Pack of 100 gm | Pack of 100 gm |
| ₹3.59 / gm | ₹3.24 / gmSave 9% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hass Safed Musli Churna 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is 1ratti Safed Musli Churna at ₹3.24 per gm against ₹3.59, 9% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Seva Sadan Safed Musli Churna TabletShri Ayurved Seva Sadan · +1 more pack₹10.33/gm · ₹620.00 for 60
1ratti Safed Musli Churna1ratti- Ratti Ratti Me Purity₹3.24/gm · ₹324.00 for 100
Hass Safed Musli Churna 250 gmHimalaya Ayurveda Shodh Sansthan · +2 more packs₹3.17/gm · ₹792.00 for 250
Herbal Canada Safed Musli ChurnaHerbal Canada₹3.95/gm · ₹395.00 for 100
Biotikc Herbal Safed Musli ChurnaP B Enterprises₹2.80/gm · ₹280.00 for 100
Hubs Ayurveda Safed Musli ChurnaHubs Ayurveda₹2.99/gm · ₹299.00 for 100
More about Hass Safed Musli Churna 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hass Safed Musli Churna 100 gm?
What does Hass Safed Musli Churna 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹324.00
9% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.