Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 63%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Orange peel powder
You searched
House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm
Om Sai International
Pack of 100 gm
₹166.00
₹1.66 / gm
Lower-priced equivalent

7006 Herbals Orange Skin Powder
Arul soap nut powder company
Pack of 50 gm
₹30.00MRP
₹0.60 / gm | 63% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm | 7006 Herbals Orange Skin Powder |
| Orange peel powder | Orange peel powder |
| Om Sai International | Arul soap nut powder company |
| Pack of 100 gm | Pack of 50 gm |
| ₹1.66 / gm | ₹0.60 / gmSave 63% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is 7006 Herbals Orange Skin Powder at ₹0.60 per gm against ₹1.66, 63% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Azamdeal Orange Peel Powder 50 gmAzamdeal · +3 more packs₹3.54/gm · ₹177.00 for 50- Balu Herbals Orange Peel PowderBalu Herbals₹0.74/gm · ₹74.40 for 100
Khadi Naturals Orange Fruit Peel PowderKhadi Naturals₹1.99/gm · ₹199.00 for 100
Herb Essential Orange Peel Powder 50 gmJain Lifesciences Pvt. Ltd. · +1 more pack₹3.68/gm · ₹184.00 for 50
Minature Orange Peel PowderMarudhar Impex₹0.92/gm · ₹209.00 for 227
Mesmara Herbal Orange Peel PowderSiva Sri Retail₹1.48/gm · ₹148.00 for 100
Mirintz Orange Peel PowderFeyn Foods (OPC) Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹200.00 for 100
Indus Valley Bio Organic Orange Powder +25% Extra FreeIndus Cosmeceuticals Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹499.00 for 250
Merlion Naturals Orange Peel Powder 100 gmInfinator Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.79/gm · ₹179.00 for 100
byPureNaturals Orange Peel PowderPure Natural Products Pvt. Ltd.₹1.80/gm · ₹180.00 for 100
More about House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm?
What does House Of Herbs Orange Peel Powder 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹30.00
63% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.