Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 93%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Shikakai powder
You searched
iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm
Swmabhan Commerce Pvt. Ltd.
Pack of 100 gm
₹797.00
₹7.97 / gm
Lower-priced equivalent

Balu Herbals
Pack of 250 gm
₹124.00MRP
₹0.50 / gm | 93% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm | Balu Herbals Shikakai Powder |
| Shikakai powder | Shikakai powder |
| Swmabhan Commerce Pvt. Ltd. | Balu Herbals |
| Pack of 100 gm | Pack of 250 gm |
| ₹7.97 / gm | ₹0.50 / gmSave 93% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Balu Herbals Shikakai Powder at ₹0.50 per gm against ₹7.97, 93% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Tansukh Shikakai PowderTansukh Herbals Pvt. Ltd.₹0.68/gm · ₹82.00 for 120
Balu Herbals Shikakai PowderBalu Herbals₹0.50/gm · ₹124.00 for 250
Yuvika Shikakai Powder - Acacia Concinna 100 gmDKC Agrotech Pvt. Ltd.₹2.07/gm · ₹207.00 for 100
Herb Essential Shikakai Powder 50 gmJain Lifesciences Pvt. Ltd. · +1 more pack₹3.12/gm · ₹156.00 for 50
Minature Shikakai Organic PowderMarudhar Impex₹0.91/gm · ₹207.00 for 227
Mewar Impex Shikakai Powder 250 gmMewar Impex · +1 more pack₹1.00/gm · ₹249.00 for 250
Mesmara Herbal Shikakai PowderSiva Sri Retail₹1.18/gm · ₹148.00 for 125
Darshini Shikakai / Shika / Acacia Concinna PowderShree Surya Masale Udhyog₹1.23/gm · ₹245.00 for 200
Mirintz Shikakai PowderFeyn Foods (OPC) Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹200.00 for 100
Indus Valley Bio Organic Shikakai PowderIndus Cosmeceuticals Pvt. Ltd.₹2.93/gm · ₹293.00 for 100
More about iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm?
What does iAYUR Giloy Root Extract Powder 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹124.00
93% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.