Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Calcarea fluorica + Calcarea sulphurica + Silicea
You searched
LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm
LDD Bioscience Pvt. Ltd.
Pack of 25 gm
₹90.00
₹3.60 / gm
Lower-priced equivalent

Bio India Bio-combination 18 Tablet 25 gm
Bio-India Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 25 gm
₹87.30MRP
₹3.49 / gm | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm | Bio India Bio-combination 18 Tablet 25 gm |
| Calcarea fluorica + Calcarea sulphurica + Silicea | Calcarea fluorica + Calcarea sulphurica + Silicea |
| LDD Bioscience Pvt. Ltd. | Bio-India Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 25 gm | Pack of 25 gm |
| ₹3.60 / gm | ₹3.49 / gmSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Bio India Bio-combination 18 Tablet 25 gm at ₹3.49 per gm against ₹3.60, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Dr Willmar Schwabe India Bio-Combination 18 (BC 18) Tablet 20 gmDr. Willmar Schwabe India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹5.40/gm · ₹108.00 for 20
LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 450 gmLDD Bioscience Pvt. Ltd.₹1.50/gm · ₹674.00 for 450
Bio India Bio-combination 18 Tablet 25 gmBio-India Pharma Pvt. Ltd. · +1 more pack₹3.49/gm · ₹87.30 for 25
Similia Biocom No.18 Tablet 25 gmSimilia Homoeo Laboratory · +1 more pack₹3.31/gm · ₹82.70 for 25
More about LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm?
What does LDD Bioscience Bio-Combination 18 Pyorrhoea Tablet 25 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹87.30
3% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.