Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 11%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fungal Diastase + Pepsin
You searched
Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml
Ulive Pharma
Pack of 200 ml
₹125.00
₹0.63 / ml
Lower-priced equivalent

Ubort Remedies
Pack of 200 ml
₹111.00MRP
₹0.56 / ml | 11% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml | Capilozyme Syrup |
| Fungal Diastase + Pepsin | Fungal Diastase + Pepsin |
| Ulive Pharma | Ubort Remedies |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹0.63 / ml | ₹0.56 / mlSave 11% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Capilozyme Syrup at ₹0.56 per ml against ₹0.63, 11% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Multizyme + Pineapple Flavour Syrup 200mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹0.74/ml · ₹148.00 for 200
- Enzofast Syrup PineappleInvision Medi Sciences Pvt. Ltd.₹0.29/ml · ₹58.00 for 200
Capilozyme SyrupUbort Remedies₹0.56/ml · ₹111.00 for 200
Svapzyme SyrupSvap Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹0.40/ml · ₹80.00 for 200
Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 100 mlUlive Pharma₹0.78/ml · ₹78.00 for 100
Rockenzyme Syrup Sugar FreeBedrock Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.67/ml · ₹134.00 for 200
Przyme Syrup PineapplePrabha Pharmaceutical₹0.41/ml · ₹82.20 for 200
More about Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml?
What does Lizyme Digestive Enzyme Sugar Free Syrup 200 ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹111.00
11% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.