Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 41%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Vidarikand powder
You searched
Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm
Mewar Impex
Pack of 100 gm
₹214.00
₹2.14 / gm
Lower-priced equivalent

Darshini Vijaysar / Indian Kino / Malabar Kino / Pterocarpus Marsupium Powder
Shree Surya Masale Udhyog
Pack of 200 gm
₹250.00MRP
₹1.25 / gm | 41% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm | Darshini Vijaysar / Indian Kino / Malabar Kino / Pterocarpus Marsupium Powder |
| Vidarikand powder | Vidarikand powder |
| Mewar Impex | Shree Surya Masale Udhyog |
| Pack of 100 gm | Pack of 200 gm |
| ₹2.14 / gm | ₹1.25 / gmSave 41% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Darshini Vijaysar / Indian Kino / Malabar Kino / Pterocarpus Marsupium Powder at ₹1.25 per gm against ₹2.14, 41% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Bixa Botanical Vidarikand PowderS.A. Herbal Bioactives LLP₹1.73/gm · ₹345.00 for 200
Mewar Impex Vidharikand Powder 500 gmMewar Impex₹0.98/gm · ₹491.00 for 500
Darshini Vijaysar / Indian Kino / Malabar Kino / Pterocarpus Marsupium PowderShree Surya Masale Udhyog₹1.25/gm · ₹250.00 for 200
Krishna's Herbal & Ayurveda Vidarikand PowderRajputana Agrico₹0.80/gm · ₹80.00 for 100
Alka Ayurvedic Pharmacy Vidarikand PowderAlka Ayurvedic Pharmacy₹4.74/gm · ₹474.00 for 100
More about Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm?
What does Mewar Impex Vidharikand Powder 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹250.00
41% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.