Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Minimalist SPF 40 PA+++ Invisible Sunscreen Light Gel Based Formula SPF 40
Uprising Science Pvt. Ltd.
₹655.31MRP(₹13.11 per ml)
Pack of 50 ml
What is inside
- SPF40
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Minimalist SPF 40 PA+++ Invisible Sunscreen Light Gel Based Formula SPF 40 contains SPF 40. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Sper Sunscreen SPF 40 Lotion 50mlDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +1 more pack₹4.34/ml · ₹216.75 for 50
West-Coast Sunnycare 40 Sunscreen Lotion SPF 40West-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹3.40/ml · ₹340.00 for 100
WOW Skin Science Anti Pollution Sunscreen Lotion SPF 40 100 ml Lotion Body Cupid Private LimitedBody Cupid Pvt. Ltd.₹2.71/ml · ₹271.00 for 100Sunwalk Spf 40 Sunscreen LotionVeritaz Healthcare Ltd.₹11.65/ml · ₹699.00 for 60
Suntris Oil Free Facial Shield SPF 40 PA+++ lotion 50gmMylan Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹13.08/ml · ₹654.00 for 50
Vagad's Khadi Herbal Sunscreen Lotion SPF 40Everyday Ethical Global Ltd.₹4.19/ml · ₹419.00 for 100Jovees Matte Tint Sun Shield Protective Lotion SPF 40 PA+++Jovees Herbal Care · +1 more pack₹9.10/ml · ₹455.00 for 50
The Love Co. Sun Defence Invisible Sunscreen SPF 40Harrods Health Pvt. Ltd.₹9.98/ml · ₹499.00 for 50
Greenberry Organics Sunscreen Spray Lotion SPF 40+Magique Lifestyle LLP · +1 more pack₹1.78/ml · ₹213.00 for 120
WOW Skin Science Anti Pollution Sunscreen Lotion SPF 40 100 ml Lotion Kapco International LimitedKapco International Ltd.₹3.99/ml · ₹399.00 for 100
More about Minimalist SPF 40 PA+++ Invisible Sunscreen Light Gel Based Formula SPF 40
About
Questions people ask
What does Minimalist SPF 40 PA+++ Invisible Sunscreen Light Gel Based Formula SPF 40 contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.