Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 18%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Camel milk powder
You searched
Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm
Deepanshi India
Pack of 50 gm
₹374.00
₹7.48 / gm
Lower-priced equivalent

Aadvik Camel Milk with Vitamins & Minerals - Gluten Free - Powder Freeze Dried 200 gm
Aadvik Foods & Products Pvt. Ltd.
Pack of 200 gm
₹1,225.00MRP
₹6.13 / gm | 18% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm | Aadvik Camel Milk with Vitamins & Minerals - Gluten Free - Powder Freeze Dried 200 gm |
| Camel milk powder | Camel milk powder |
| Deepanshi India | Aadvik Foods & Products Pvt. Ltd. |
| Pack of 50 gm | Pack of 200 gm |
| ₹7.48 / gm | ₹6.13 / gmSave 18% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aadvik Camel Milk with Vitamins & Minerals - Gluten Free - Powder Freeze Dried 200 gm at ₹6.13 per gm against ₹7.48, 18% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Basic Ayurveda Camel Milk Powder 50 gmBasic Ayurveda · +2 more packs₹8.00/gm · ₹400.00 for 50
Nxtgen Ayurveda Camel Milk PowderOilcure Health & Beauty₹2.87/gm · ₹287.00 for 100
Aadvik Camel Milk with Vitamins & Minerals - Gluten Free - Powder Freeze Dried 200 gmAadvik Foods & Products Pvt. Ltd. · +6 more packs₹6.13/gm · ₹1,225.00 for 200
Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Chocolate 50 gmDeepanshi India · +6 more packs₹7.48/gm · ₹374.00 for 50
More about Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm?
What does Monch Freeze Dried Camel Milk Powder Banana 50 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹1,225.00
18% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.