Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
New Efocal D3 Nano Shots Mango & Mint Sugar Free
Ajanta Pharma Ltd.
₹71.00MRP(₹14.20 per ml)
Pack of 5 ml
What is inside
- Vitamin D3 (Cholecalciferol)
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
New Efocal D3 Nano Shots Mango & Mint Sugar Free contains Vitamin D3 (Cholecalciferol). We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Cave-D3 Sip Nano Shot Sugar FreeLichem Pharmaceuticals₹6.50/ml · ₹65.00 for 10
Guapha Ayurveda BabularishtaGupta Ayurvedic Pharmacy Pvt. Ltd.₹0.25/ml · ₹112.00 for 450
Geo-D3 Nano Shot (5 ml Each) Butterscotch Sugar FreeOrigin Healthcare Pvt. Ltd.₹78.75/ml · ₹315.00 for 4
D3 Vit Liquid Sugar FreePure Natural Products Pvt. Ltd.₹5.22/ml · ₹52.20 for 10
VD-Nano D3 Shots Butterscotch Sugar FreeLifevision Healthcare₹15.20/ml · ₹76.00 for 5
Alce-D3 Nano Shot (5ml Each) Sugar FreeAlcea Biotech Pvt. Ltd.₹67.00/ml · ₹268.00 for 4
Weekly 60K Nano Shot Mango Sugar FreeAgoc Care Pvt. Ltd.₹17.40/ml · ₹87.00 for 5
Shemesh D3 Nano Shot PineappleAaphia Healthcare₹12.00/ml · ₹60.00 for 5
UV Nano Shot (5ml Each) Mango Sugar FreeLifevista Biotech₹65.00/ml · ₹260.00 for 4
MCN-D3 60K Nano Shots Mango Flavoured Sugar FreeMensken Pharma Pvt. Ltd.₹52.00/ml · ₹260.00 for 5
More about New Efocal D3 Nano Shots Mango & Mint Sugar Free
About
Questions people ask
What does New Efocal D3 Nano Shots Mango & Mint Sugar Free contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.