Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 23%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clove oil
You searched
RSG Clove Oil 2 gm
RSG Herbal House
Pack of 2 gm
₹33.00
₹16.50 / gm
Lower-priced equivalent

Agrawal Drugs Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹63.00MRP
₹12.60 / gm | 23% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| RSG Clove Oil 2 gm | Agrawal Clove Bud Oil 5 gm |
| Clove oil | Clove oil |
| RSG Herbal House | Agrawal Drugs Pvt. Ltd. |
| Pack of 2 gm | Pack of 5 gm |
| ₹16.50 / gm | ₹12.60 / gmSave 23% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of RSG Clove Oil 2 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Agrawal Clove Bud Oil 5 gm at ₹12.60 per gm against ₹16.50, 23% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Baidyanath (Noida) Lavang ka Taila (Clove Oil)Shree Baidyanath Ayurved Bhawan Pvt. Ltd.₹12.80/gm · ₹64.00 for 5
Lama Clove Oil (Lawang Tel)Lama Pharmaceuticals₹12.88/gm · ₹64.40 for 5
Agrawal Clove Bud Oil 5 gmAgrawal Drugs Pvt. Ltd.₹12.60/gm · ₹63.00 for 5- Naturoman Clove Bud Pure and Natural Essential Oil 10 mlNaturoman · +2 more packs₹19.20/gm · ₹192.00 for 10
- RSG Clove Oil 5 gmRSG Herbal House₹12.00/gm · ₹60.00 for 5
Skivia Clove Essential OilPurple Panda Fashions Pvt. Ltd.₹35.00/gm · ₹350.00 for 10
Dwibhashi Lavanga Taila (Clove Oil)Dwibhashi Bapanna Ayurveda Nilayam Pvt. Ltd.₹19.67/gm · ₹59.00 for 3
Last Forest Pure & Natural Essential Oil CloveLast Forest Enterprise Pvt. Ltd.₹19.00/gm · ₹190.00 for 10- Bio Laboratories Clove OilBio Laboratories₹16.00/gm · ₹32.00 for 2
More about RSG Clove Oil 2 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of RSG Clove Oil 2 gm?
What does RSG Clove Oil 2 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹63.00
23% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.